Endpoint nedir? Endpoint antivirüs yazılımları hangileridir?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Endpoint nedir? Endpoint antivirüs yazılımları hangileridir?

Bilgisayar güvenliği, özellikle internetin devreye girmesi ile birlikte çokça konuşulan konular arasında yer almayı başarmıştır. Bu noktada kullanılabilecek yazılımların olması kişileri ve kurumları ciddi anlamda rahatlatmaktadır.

Güvenlik birçok noktada antivirüs adı verilen yazılımsal programlarla gerçekleşir. Bu yazılımlar zaman zaman sistemimize girmeye çalışan bilgisayar korsanlarını bizlerden uzak tutar ve oluşan güvenlik açıklarını yaptığı güncellemelerle kapatır.

Endpoint antivirüs nedir?

Endpoint antivirüs, uç nokta güvenliği anlamına gelir. Birden çok işlevi yerine getiren oldukça kapsamlı programlar olarak biliniyor. Antivirüs yazılımı, temizleme ve kurtarmanın bir arada bulunduğu bu yazılımlar, sisteme bulaşan bir zararlı tespit ettiğinde kısa süre içerisinde karantina altına alır. Eğer belirli bir süre herhangi bir işlem kullanıcı tarafından yapılmazsa otomatik olarak silinerek, sistem dışına atılmış olur.

Endpoint antivirüs, ağ içerisinde her makineye kurulabileceği gibi ağın merkezinde de konumlanabilir. Bunu da ağ merkezinde yer alan makineye yazılımı kurarak yapabilirsiniz. Böylece ağa olan girişleri doğrular, cihazlardaki yazılımları sürekli olarak kontrol eder ve günceller. Çoğu endpoint antivirüs yazılımı içerisinde güvenlik duvarı, casus yazılım önleme,  anti virüs ve aynı zamanda bir host saldırı önleme sistemi (HIPS) bulunmaktadır.

Endpoint antivirüsler akıllı telefon, tablet bilgisayar, dizüstü bilgisayar gibi cihazlardan ağa gelen bağlanma isteklerini kontrol eder ve koruma pozisyonu alır. Ayrıca gerekli hallerde bu cihazlara da kurulabilir.

Endpoint antivirüs yazılımları hangileridir?

Endpoint antivirüs yazılımları birbirinden farklı markalar tarafından üretilmekte ve son kullanıcı ile buluşturulmaktadır. Bunların içerisinde Eset ve Kaspersky öne çıkmaktadır.

Eset Endpoint: Eset antivirüs şirketinin işletmeler için geliştirdiği ürünler arasında yer almaktadır. Dosyaların çeşitli veritabanları ile karşılaştırılmak suretiyle sistem içerisinde puanlama yapılması ve beyaz liste oluşturan bir tarama teknolojisidir. Eset Endpoint antivirüs yazılımı aynı zamanda uzaktan erişim için de geliştirilmiş bir ürün olduğu için, son dönemlerde şirketlerin sıklıkla kullandığı evden çalışma modelini de desteklemektedir.

ESET Endpoint Antivirus ve ESET Remote Administrator 5 çeşitleri kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. Bu sistem özelleştirilmiş web paneli sunarak, kullanıcıların elini ciddi anlamda rahatlatıyor. Ayrıca her iki çeşitte birlikte kullanılabilmektedir.

Kaspersky Endpoint: Kaspersky markasının ürünü olan Kaspersky Endpoint Antivirüs, çeşitli işlevleri olan bir yazılımdır. Bütünlük denetimi, tam tarama, özel tarama, kritik alanları tarama, yazılımları güncelleme, yapılan güncellemeleri geri alma gibi seçenekler sunar. Ayrıca Eset gibi Kaspersky Endpoint Antivirüs yazılımı da uzaktan çalışırken güvenliğin sağlanması imkanını sunmaktadır. Buna ek olarak raporlama, veri depolama, bildirim hizmeti, lisans ve destek gibi işlevsel hizmetleri de bulunmaktadır.

Kurumsal Antivirüs Fiyatları

Kurumsal düzlemde kullanılacak antivirüs fiyatları hem markaya hem de verilen hizmetin genişliğine göre değişiklik göstermektedir. Bu anlamda doğru bir fiyatlama alacaksanız mutlaka ilgili firmanın satış departmanı ile iletişime geçip, görüşme gerçekleştirmelisiniz.

author avatar
salihesen
×

 

Merhaba!

WhatsApp'tan iletişime geçmek için Lütfen Tıklayınız.

× WhatsApp İle İletişime Geçin