Sistem odası ve veri merkezi kurulumu nasıl yapılır?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Sistem odası ve veri merkezi kurulumu nasıl yapılır?

Bilgi teknolojilerinin temelini oluşturan ana elemanlardan birisi olan sunucu, bilgisayar ağlarında farklı ağ bileşenlerinin erişimine açık sisteme verilen isimdir.

Sunucu her ne kadar fiziksel sanılsa da özünde yazılımsaldır. Ağ içerisinde bir tane sunucu bulunma zorunluluğu yoktur. Birden fazla sunucu bulunabilir ve bu yazılımların sürekli olarak çalışır durumda olması gerekmektedir. Dolayısıyla bir yazılımı 7/24 saat boyunca internet ağına bağlı tutmalısınız. Buna ek olarak sistemi koruyacak ve sürekli olarak gözetecek güvenlik yazılımları da olmazsa olmazlar arasında yer alır.

Sistem odası ve veri merkezi kurulumu nasıl yapılır?

Sistem odası ve veri merkezinin fiziksel ürünler aracılığıyla kurulması geniş kapsamlı işlemlerin yapılmasına bağlıdır. Bunun için, iklimlendirme sistemleri, yangın algılama ve söndürme sistemleri, fiziksel geçiş kontrol sistemleri, izolasyon, aydınlatma, ısı ve nem takip sistemleri gibi birçok yapının belirlenen standartlara uygun şekilde yapılması gerekmektedir.

Sistem odası ve veri merkezi kurulumu için teknolojik ve kapasiteye göre rapor düzenlenmesi ve buna göre hareket edilmesi gerekiyor. Uygun yer seçimi, çevresel koşullar, bina içi koşullar, elektrik altyapısının uygunluğu bu rapor içerisinde yer alabilir.

Sistem odası kurulumunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Sistem odası kurulumu dikkatli ve titiz bir biçimde yapılmalıdır. Bunun için ayrıntılı bir plana ihtiyaç vardır. Bunun için mutlaka profesyonel bir ekip ile çalışılmalıdır.

Fiziksel tedbirler kapsamında

  • yer seçimi,
  • ısı kontrolü,
  • nem kontrolü,
  • ortamın temizlik durumunun kontrolü

göz önünde bulundurulmalıdır.

Çevresel tedbirler kapsamında ise;

  • Yangın
  • Deprem
  • Su baskını

gibi olumsuzlukların oluştuğu senaryolar dikkate alınmalıdır.

Teknik tedbirler kapsamında;

  • Elektrik altyapısı
  • Kamera sistemleri
  • İletilebilirlik

İdeal sistem odası nasıl ve nerede olmalı?

İdeal sistem odası ara katta olmalıdır. Dolayısıyla çatı katında ve teraslarda olmamalıdır. Altından ya da üzerinden su ve kalorifer borusu kesinlikle geçmemelidir. İçerisinde soğutma sistemleri mutlaka olmalıdır. Su basmalarına karşı sistemlerin altına mutlaka yükseltici ayaklar takılmalı ve odaya baskınları haber verecek sensörler yerleştirilmelidir.

Sistem odası standartları nelerdir?

Dünya genelindeki standartlar, iyi bir iş yapabilmek için bir takım kurallar getirir. Bunlar iş akışını daha doğru bir şekilde yapılması için oldukça gereklidir. Sistem odası standardı için de ISO 27001 kullanılır. Bu standart çerçevesinde sistem odası daha doğru bir şekilde kurulabilir.

Sistem odası kurulumu maliyeti nedir?

Sistem odası kurulum maliyeti kullanılacak sistem malzemelerine ve teknik ekibin tecrübesine göre değişiklik göstermektedir. Odanın tümünün kurulumu üst düzey markaların teknolojisi kullanılarak yapılacaksa o zaman fiyat yukarı doğru çıkmaktadır.

Sistem Odası Kurulum Firmaları

Sistem odası kurulum firmaları size bu noktada profesyonel bir destek sağlar. Her koşulu ve olabilecek tüm sorunları görebilen firmalar sayesinde kuracağınız oda uzun yıllar herhangi bir sorun çıkmadan gidebilir. Dolayısıyla sistem odası kurulum firmaları ile çalışmalısınız.

author avatar
salihesen
×

 

Merhaba!

WhatsApp'tan iletişime geçmek için Lütfen Tıklayınız.

× WhatsApp İle İletişime Geçin