Hotspot nedir? Nasıl çalışır? Nasıl kurulur?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
Hotspot nedir? Nasıl çalışır? Nasıl kurulur?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu olarak açılan KVKK, uzun yıllardır Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan veri koruma yasasıdır. Ülkemizde de AB standartları çerçevesinde uygulamaya alınan bu kanun web sitelerine gerçek ve tüzel kişilerin verilerini korumak ile sorumlu tutuyor.

Hotspot nedir?

Hotspot kamunun söz konusu olduğu yerlerde kullanılan internet sunucusuna verilen isimdir.    Bu bağlantılar kablosuz yani Wi-Fi üzerinden gerçekleşir. Genellikle belediyelerin verdiği internet hizmetleri bu kapsamda değerlendirilebilir. Buna ek olarak işletmelerin de müşterilerine verdiği ücretsiz Wi-Fi hizmeti de hotspot’tur.

Ücretli ve ücretsiz hotspot olmak üzere ikiye ayrılır. Ücretsizlerde herhangi bir bilgi istenmeden bağlantı çağrısına cevap verilirken, ücretli olanlarda genellikle şifre istenmektedir.

5651 kanunua göre hotspot internette tutulması gereken bilgiler nelerdir?

5651 sayılı kanuna göre, her işletme kendi internet kayıtlarını tutmak zorundadır. İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunu kapsamında internet hizmetine bağlanmak isteyen kişinin cep telefonuna şifre gönderilir ve bilgileri kayıt altına alınır. Bu kapsamdan içerik, yer ve erişim sağlayıcı bilgileri tutulmalıdır.

Hotspot internet sistemi nasıl çalışır?

Hotspot ağına bağlanmak isteyen kişi öncelikli olarak istek gönderir. Wi-Fi ağından bağlanma isteğine izin verilen kullanıcılar sistem içerisine alınarak, internet hizmetinden faydalanabilir. Bu izin de sisteme kayıt olmaktan geçiyor. Bu kapsamda kişi cep telefonu numarası üzerinden edineceği bir şifre ile sistem içerisine giriş yapabilir.

Hotspot kayıtları ne kadar süre saklanır?

Hotspot yani ücretsiz internet hizmetinde kayıtlar kanuna göre belirli bir süre tutulmak zorundadır. Süreyi aşan veriler silinebilir. Bu kapsamda 5651 sayılı yasa gereği kurumların 6 ay ile 2 yıl süreyle log kayıtlarını saklamak durumundalar. Aksi takdirde birçok cezai işlem ile karşılaşılması söz konusu olabilmektedir.

Hotspot loglama sistemi neden kullanılmalı?

Loglama yani kayıt tutma herhangi bir olumsuzluk durumunda siber güvenlik uzmanına birçok detay sunmaktadır. Örneğin bir siber saldırı esnasında uzman log kayıtlarını kullanarak güvenlik açığının neden kaynaklandığını bulabilir. Bu da siber güvenlik uzmanının bu açığı kapatıp, yeniden sistemi güvene almasına olanak tanır.

Ayrıca 5651 sayılı kanun gereğince loğların belirli bir süre tutulması açısından da bu işlem mutlaka yapılmalıdır. Yapılmaması durumunda ciddi sonuçlar doğurabilir.

Hotspot loglama sistemi nasıl kurulur?

Hotspot loglama dolpway cihazı ile yapılmaktadır. Bu cihazı özelliği olan hotspot ile birlikte çalışan sistem, kullanıcıların Wi-Fi ya da router aracılığıyla internete girmesi ile doğrulama yapılan ara yüz ortaya çıkıyor ve gerekli bilgiler alındıktan sonra eş zamanlı kayıt tutulması başlıyor.

Hotspot loglama sistemi hangi işletmeler için gereklidir?

Hotspot loglama sistemi, ortak internetin kullanıldığı hemen her alanda gereklidir. Buna, oteller, cafeler, hastaneler, öğrenci yurtları, iş yerleri ve çalışanların ortak kullandığı internet ağları dahildir.

author avatar
salihesen
×

 

Merhaba!

WhatsApp'tan iletişime geçmek için Lütfen Tıklayınız.

× WhatsApp İle İletişime Geçin